piątek, 16 stycznia 2015

Chorwacki "chiński" mur

Chorwacki "chiński" mur to jedna z atrakcji Chorwacji znajdująca się w małej miejscowości Ston położonej pomiędzy Splitem a Dubrownikiem. Fortyfikacje z XIV i XV wieku zbudowane na tamtejszych wzgórzach są największą w Europie i drugą na świecie tego typu budowlą - pierwszą jest Mur Chiński a drugą właśnie tzw. Chorwacki "chiński" mur. 

Budowa całego kompleksu trwała do 1506 roku, ale najważniejsze prace przy murach trwały zaledwie 30 lat. Jako pierwsze powstały kamienne ściany i fortyfikacje, a następnie w ich wnętrzu miasto. Mury ciągnęły się na długości 5,5 km, posiadały 40 wież i 7 twierdz. Mury przez te wszystkie lata były narażone na wiele niszczycielskich czynników m.in. wojnę domową oraz dwa trzęsienia ziemi, a mimo to przetrwało ich aż 5 km.

Warto zatrzymać się w tym miejscu choć na kilka godzin i wejść na najwyższy szczyt dokąd prowadzą mury, gdyż właśnie stamtąd rozpościerają się przepiękne i niezapomniane widoki na okolicę.

Chorwacki "chiński" mur


Chorwacki "chiński" mur

Chorwacki "chiński" mur

Chorwacki "chiński" murChorwacki "chiński" mur

Chorwacki "chiński" mur

Chorwacki "chiński" mur


Chorwacki "chiński" murChorwacki "chiński" murChorwacki "chiński" mur8 komentarzy:

 1. o proszę...siostra była w Chorwacji ale nic o nim nie wspomniała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To dobrze ze tak blisko jest mur , bo do Chin raczej nie pojadę, ale kto wie. Dzieki za wspaniałe zdjęcia z podróży.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne widoki:) pozdrawiam Małgoś

  OdpowiedzUsuń
 4. Super miejsce :-) piękne widoki i to ciepełko :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że taki mur mamy w Europie. Ale dzięki za takie informacje Małgosiu. Bardzo fajna wycieczka. Miło mi było obejrzeć takie ładne miejsca :)

  OdpowiedzUsuń